Anasayfa            English

 

Gerçekleştirdiğimiz İlkler

İlk kez ekibimiz tarafından ikili translokasyon taşıyıcısı infertil bir erkeğe yapılan preimplantasyon genetik tanı uygulanması sonucu canlı sağlıklı doğum 2005 yılında elde edilmiştir.

İlk kez ekibimiz tarafından Akdeniz anemisi hastalığına sahip bir  çocuğu olan ailede tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyolardan hasta çocukla aynı doku tipi ile uyumlu olan embriyolar seçilmiş ve gebelik ile ardından canlı sağlıklı doğum elde edilmiştir. (2003) Bu doğumda elde ettiğimiz bebeğin kordon kanındaki kök hücreler hasta kardeşine verilmiş ve hasta olan çocuğun tam olarak tedavi olması ve sağlığına kavuşması sağlanmıştır.

İlk kez tek gen hastalıklarında embriyolarda HLA Genotyping (Doku tiplemesi) işlemi 2002 yılında ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu sayede Akdeniz Anemisi, Hemofili, Lösemi, vb. hastalığı olan çocuklar için aynı doku tipine sahip sağlıklı bir kardeşlerinin olması imkanı sağlanmıştır. Böylece doğan sağlıklı kardeşten yapılacak kordon kanı veya kemik iliği nakli ile bu hasta çocuklarda tam olarak tedavi imkanı doğmuştur.

ilk kez tek gen hastalıklarında (Akdeniz anemisi, hemofili, lösemi vb. ) embriyolarda genetik tanımlama ekibimiz tarafından 2002 yılında yapılmış ve ilk sağlıklı doğum 2002 yılında yine ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

Klinefelter sendromu tanısı almış infertil erkeklerden canlı sağlıklı doğum elde edilmesi

İlk polar body biopsisi ile genetik tanı uygulaması ve canlı doğum 1998'de ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

İlk blastomer biyopsisi ve preimplantasyon genetik tanı uygulanması sonucu canlı doğum 1997'de ekibimiz tarafından gerçekleştirilmiştir

İlk spermatozoa Flourescent in-situ hybridization (FISH) testi (Spermlerin kromozomlar yönünden değerlendirilmesi) (1997)

 

Anasayfa  e-mail Yazdır Sayfa Başı

 
 
© COPYRIGHT 2006